
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Current | 150 mA |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 600 mW |
| Accuracy | 2 % |
| Power Dissipation | 600 W |
| Max Output Current | 150 mA |
| Quiescent Current | 55 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.8 V |
| Min Current Limit | 200 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| Load Regulation | 0.6 % |
| Line Regulation | 0.2 %/V |
Stock: 1038
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13440
Ext.Price$0.13440
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13440 | $0.13440 |
| 10 | $0.12011 | $1.20110 |
| 50 | $0.10733 | $5.36650 |
| 100 | $0.09523 | $9.52300 |
| 500 | $0.08449 | $42.24500 |
| 1000 | $0.07822 | $78.22000 |
| 3000 | $0.07242 | $217.26000 |
| 5000 | $0.06821 | $341.05000 |
